
A kábelezés rejtelmei
Sok múlik a jó kábelezésen! Ez egy tömör aranyigazság, de azért ennél bővebben is érdemes megnézni, hogy mit ad hozzá a rendszerhez a kábel minősége.
A hangszóró kábelezéssel kapcsolatban az első gondolat, amit szeretnék leszögezni, hogy önmagában nem vizsgálhatjuk. Egy rendszer hangzása olyan sok paramétertől függ, hogy nem lehet kijelenteni, hogy egy minőségi kábelcserével garantáltan sokat lendíthetünk a hangzáson. Laikusként ez maximum a jó szerencsén múlhat, ha így van, ez viszont szakmailag nem túl megalapozott módszer. Hiszen ugyebár ott vannak a rendszerünk fő komponensei, mint az erősítő, hangsugárzók, lejátszók, stb. Ezeket célszerű egy „súlycsoportból” összeválogatni, hogy egy egységes rendszert alkossanak. A gyenge erősítő szuper hangfalakkal vagy fordítva leginkább a gyengébb elem teljesítménye felé húzza az egész rendszert. Másrészt viszont, ha eleve belépő kategóriás, viszonylag olcsóbb készülékeink vannak, akkor egy kiemelkedő minőségű kábellel nem fogunk tudni többet kicsiholni a rendszerünkből, mint amire eleve képes. Aztán egy izmosabb hangfalkábel behúzása előtt érdemes belekukucskálni a hangsugárzókba, hogy ott milyen vastagságú, anyagú kábelek vannak gyárilag, mert ahhoz aztán köthetünk bármit, ha gyengék. És akkor még nem beszéltünk az erősítő és a lejátszók közötti kábelezésről, a helyiség akusztikai adottságairól/lehetőségeiről, ahol a hifi meg fog szólalni, illetve a hangsugárzók közötti távolságról. Így aztán mielőtt lelkes hangszórókábel vásárlásba bocsátkoznánk, ezeket az „apróságokat” mind érdemes megvizsgálnunk.
No de nézzük azokat a hangfal kábeleket, ha már erről szól a cikk…
Három fő ismérv szerint tudjuk csoportosítani a hangszóró kábeleket:
1. Anyaguk
Az anyagukat tekintve elsősorban réz, ezüst, ezüstözött réz vagy egyéb vegyes összetételű megoldásokkal találkozhatunk. A speciális, kevert összetételek skálájának leginkább a gyártók fantáziája és a marketinges kollégák fejlesztésbe való beleszólási lehetősége szab határt. Ezek tesztelése során a hangzást jelentősen javító bizonyítások elég szubjektív paraméterekre támaszkodnak, így érdemes ezeket némi szkepticizmussal kezelni. Az ilyen hibrid megoldások árazásában jelentős szerepe van a vásárlók kuriózum iránti igényének és magas gyártási költségeknek. Javaslom tehát a tesztelést! De még inkább javaslom, hogy megbízható, a minőséget valóban szavatoló gyártók termékeit böngésszük minden esetben. Meglepő különbségek tapasztalhatók egy sima rézkábel esetében is az olcsó, névtelen márkák és a hosszú ideje piacon lévő, minőségi gyártók termékei között. Ezzel elkerülhetjük, hogy egy minőségi kivitelezésű rézkábel helyett alumínium-sárgarépa ötvözetet szerezzünk be.
2. A vastagságuk
Ez egy lényegesen egyszerűbb ismérv, hiszen ha vastagabb, akkor ugye, csak jobb. Ebbe a csapdába azonban ne sétáljunk bele. A fentebb leírt szempontok figyelmen kívül hagyása komoly csalódást okozhat egy értelmetlenül vastag kábellel szembeni elvárásaink alkalmával. Igazítsuk tehát minden esetben a vastagságot a rendszerünk adottságaihoz. Minél távolabb helyezkednek el a hangszórók az erősítőtől, annál valószínűbb, hogy a vastagabb kábelezés képes javítani a jel jobb minőségű továbbításán. Azonban egy egyszerűbb rendszer esetében, ahol 2-3 méternél nincs nagyobb távolság a komponensek között, ne karcsúsítsuk pénztárcánkat túl vastag kábelek vásárlásával. Emellett viszont a hangfalak és az erősítő adottságait figyelembe véve van esély, hogy egy kicsivel vastagabb kábellel elő tudunk csalni némi többlet mélyet a hangszórókból. Szóval ilyen kis szösszenetekkel érdemes játszani. Egyébként a leggyakrabban alkalmazott hangsugárzó kábel vastagságok az 1,5, 2,5 és 4 mm2, azonban ezeknél vékonyabb, vastagabb, illetve egyéb eltérő méretezéssel is lehet találkozni.
3. Kialakításuk
Ez a paraméter a gyártók legizgalmasabb játszótere. A legegyszerűbb sodort kialakítás ma már alap tulajdonság, mivel így jobb minőségben képes a jel eljutni A-ból B-be, mintha párhuzamosan szaladnának a szálak. Emellett a kábelmagra húzott hálós kialakítással, speciális sodrással, levegővel töltött belső rétegszigeteléssel, teflon és szövet árnyékolással, a belső szálak távtartásával és még számtalan izgalmas megoldással is találkozhatunk. Ezek a technológiák mind a vezetőképesség javítását, az árnyékolást, a külső zajok és rezgések tompítását szolgálják, melyek végeredményben a jobb minőségű, tisztább hangzást hivatottak szolgálni. Ebben a kategóriában nagyon nehéz csupán leírásokra hagyatkozni és fogyasztóként felmérni a különféle extrák hatását, jelentőségét. Ezek mind olyan paraméterek a hangszóró kábelek világában, melyeket a saját fülünkkel kell éreznünk. Ezért hát továbbra is arra buzdítok mindenkit, hogy teszteljünk, teszteljünk, teszteljünk!
Most pedig essék némi szó a csatlakozásról. Ha már erőfeszítéseket teszünk annak érdekében, hogy minél jobb minőségben jusson el a jel az erősítőtől a hangsugárzókig, akkor ezt ne tegyük tönkre egy rossz csatlakoztatással. A lehető legrosszabb, amit tehetünk, ha a banándugót forrasztással rögzítjük a kábelhez, mivel így jó eséllyel sérül a jel útja a forrasztó anyag miatt. Ha azonban mégis ragaszkodunk a csatlakozóhoz, akkor válasszuk inkább a krimpelést vagy a készre szerelt, csomagban kapható megoldásokat. A zavartalan jelátvitelt azonban a legegyszerűbb és legolcsóbb módszer segítségével lehet elérni, amikor is a blankolt kábelvéget egyszerűen csak bekötjük a hangfal/erősítő csatlakozójába. Természetesen ennek feltétele, hogy fixen telepített hifi, házimozi rendszerről legyen szó, hiszen rendszeres szállítás, mozgatás esetén ez a megoldás jár némi macerával.
Végezetül pedig megemlíteném a legszubjektívebb szempontot, mely valójában erősen befolyásol minden választást, ez pedig a személyes élmény. Mindenkinek egyedi a hallása, mást talál izgalmas hangzásnak. Van, akinek a középtartomány a fontos, mások a tiszta magasakba szerelmesek. (Igen, még mindig a hangszórókábel választásról beszélgetünk.) Az optimális megoldás az volna, ha mindenki ott és azon a rendszeren tudná tesztelni, meghallgatni a kábelek közötti különbségeket, ahol az konkrétan szólni fog. így kiküszöbölhető a számtalan külső tényező. Két dolgot azonban tartsunk szem előtt, mielőtt érzelmi alapon döntünk: csak minőségi gyártók termékei között válogassunk, és a technikai szempontok is szerepeljenek az „előszűrésben”.