
Hogyan helyezd el a hangfalakat? - Alapok!
Az úgy kezdődött, hogy volt egy elképzelésed, hogy a meglévő nappaliba kéne egy jó hangrendszer… Igen ám, de nem mndegy, hová teszed!
Helyet szorítasz a hangsugárzóknak valahol, vagy a hangzást figyelembe véve alakítod a helyiség berendezését a megfelelő módon? Ha NEM vagy vérbeli audiofil, aki minden szempontot a csúcshangzásnak rendel alá és ezen még a felesége lakberendezési álmai sem tudnak változtatni, akkor legalább ezt a két alap szempontot próbáld tartani a hangfalak elhelyezésekor. Hidd el, már ezzel is sokat teszel azért, hogy jelentősen javítsd a rendszered hangzását és ezzel a mozi vagy zenei élményt!
- Ne told rá a hangfalakat a falra!
Ez gyakorlatilag minden hangfalra igaz – nem csak a bass-reflex nyílással rendelkezőkre. Ha szigorú akarok lenni, akkor lehetőleg 1 méternél ne legyen közelebb a hangsugárzó a falhoz. Sarokba állítani hangfalat pedig egyenesen büntetés. Nem csak annak a csodás hifi eszköznek, de a hangzást tekintve Neked is. Ugyanis a falról visszaverődő mélyhangok ugyanúgy eljutnak hozzád, mint azok, amelyek a hangfalból érkeznek. A különbség csak annyi, hogy utóbbit mérnökök tervezték tökéletesre, míg a falért a kőműves a felelős, de ugyebár őt hiábavaló volna azzal zaklatni, hogy akusztikailag nem stimmel valami. Így aztán, ha már megvan az a nem olcsó, ámbár gyönyörű hangsugárzó, akkor adjunk neki egy kis teret, hogy a lehető legszebben tudjon muzsikálni. Igen, tudom, nem mindig könnyű ezt megvalósítani, de akár már centik is hozhatnak hallható változást, ha nem is ragaszkodunk az 1 méterhez.
Nézzük a másik fontos apróságot, amivel biztosan javítasz a hangzáson.
- Szimmetrikus elhelyezés
Optimális esetben a hangsugárzók egy 2 és 4 méter közötti sugarú körön, páronként szimmetrikusan elhelyezve fogják a legszebb összképet nyújtani. Ez a szempont szerintem még logikus is egyébként, mindamellett viszont nem minden esetben könnyű megvalósítani, mivel nem csak a hangfalakra vonatkozik, hanem a többi berendezési tárgyra és a falakra is. Ez egy átlagos otthonban a legritkább esetben megvalósítható, hiszen ehhez egy szabályos alakú szobára és szimmetrikusan elhelyezhető bútorokra is szükség volna. Mindamellett hiszek abban, hogy némi kísérletezéssel, bútor tologatással és kreativitással lehet – és érdemes is - törekedni a szimmetria megteremtésére.
Ha segítségre van szükséged a számodra tökéletes házimozi összeállításához, vagy a meglévő rendszeredet fejlesztenéd, finomítanád, hívj minket bátran vagy add meg elérhetőséged és mi jelentkezünk!